TÉMA Infarkt

Infarkt u mladých lidí

Přestože už dnes víme, že infarkt nás může postihnout i v mnohem mladším věku, než bývá obvyklé, zdá se, že lékaři tuto hrozbu u mladých lidí podceňují a zpravidla hledají problém jinde. Sami pacienti pak odkládají návštěvu lékaře, protože bolestem a dalším příznakům nepřikládají velký význam.

Podle odborníků postihuje infarkt muže i ženy mladší třiceti let obvykle v případě, že jsou silnými kuřáky, mají vysoké hladiny tuků v krvi a infarkt nebo mrtvice se objevila v jejich rodinné anamnéze.

Rizikové faktory infarktu u mladých lidí

Hlavní rizikové faktory tohoto onemocnění se u mladých lidí příliš neliší od pacientů vysokého věku. K největším příčinám stále patří kouření, nadváha, vysoký krevní tlak a cholesterol, výskyt nemoci v rodině apod.

Odborníci však nyní uvažují o infarktu myokardu také jako o symptomu či důsledku jiných nemocí. Mohou to být např. horečnaté virózy, ateroskleróza, revmatická onemocnění nebo zhoubné nádory.

K tzv. “spouštěčům“ zvyšujícím riziko vzniku infarktu může přispět také pasivní kouření, dlouhotrvající stres a požívání drog.

Infarkt u vrcholových sportovců

Nedávná šokující úmrtí a kolapsy mladých fotbalistů během zápasu vyvolávají otázky ohledně dostatečnosti preventivních vyšetření sportovců.

Podle kardiochirurgických odborníků se podobným tragédiím může zabránit, budou-li mladí sportovci podstupovat ultrazvukové vyšetření srdce (echokardiografii) a budou-li na hřištích k dispozici defibrilátory – přístroje, s jejichž pomocí je možné obnovit činnost srdce. Dále se odborníci shodují v názoru, že za smrt v těchto případech obvykle může srdeční arytmie způsobená vrozenou srdeční vadou, kterou by ultrazvukové vyšetření pomohlo odhalit včas.

Podobná opatření se týkají i dalších profesionálů ve vrcholových sportech, např. atletů, orientačních běžců nebo hokejistů. Vrcholový sport samozřejmě představuje pro srdce člověka velkou zátěž, která může zvýšit riziko náhlé srdeční smrti až šestkrát oproti lidem běžné populace. Odpovídající zdravotní péče by proto měla být ve sportovních klubech a organizacích samozřejmostí.

Zákeřně “bezbolestný“ infarkt

Výzkumy došly k alarmujícímu odhalení, že tzv. bezbolestný infarkt, tedy infarkt bez typické průvodní bolesti na hrudníku, se vyskytuje častěji u žen v nižším věku. Teprve ve vyšším věku se rozdíly mezi projevy infarktu u obou pohlaví snižují.

Včasná diagnóza a rychlá lékařská pomoc je přitom u infarktu myokardu to nejdůležitější. Typické projevy - tlak a bolest na hrudi, která může vystřelovat do paží, ramenou, zad a krku - jsou včasným varováním a rozhodně není dobré je podceňovat.

Infarkt u mladých lidí patří do témat
 • infarkt ZANETA 21.09.2012 14:43:41

  chtela bych se zeptat ,, mela jsem nedavno asi tri dny zpatky bolest uprostred hrudniku a ta postupovala do ramene a krku nebyla to strasna bolest ale tezko s eme dychalo a pak to preslo ale vratila se dvakrat a silnejsi .. ted necitim nic a citim se dobre je to infarkt????? slaby nebo ja nevim prosim poradte.. dekuji

 • jak rozeznat infart robert benak 08.06.2012 11:35:27

  mnel sem svyrani a motani hlavy a tesklo mi neco nad zaludkem a nemohl jsem se ani hnout ponevac sem seslabl srce a tep se mi zvysil a nemohl sem ani chodit '

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Infarkt

 • 29.06.2012 21:06 infarkt v oku

  dobry vecer preji,abych rozvinula svuj problem,od patku jsem zacala mit divny tlak do leveho oka…

 • pavla 28.08.2013 00:08 infarkt v oku

  Ahoj prozivam uplne to stejne co ty stalo se mi to v cera a jsem stoho take v soku je mi 31 let a…

 • Nora 25.12.2014 11:12 infarkt v oku

  taky jsem stim prosla ale zjistili ze mam zeleny zakal ale infart v oku z doktoru nikdo neslysel

 • Jarda z planety Země 21.12.2011 12:12 Hypnóza

  nedoporučuji jíst - ztloustnete, dostanete infarkt a je po vás, nedoporučuji pít - můžete vypít…

 • 08.07.2012 01:07 sex

  Dobrý den,myslela jsem si jak jsem zkušená, ale orgasmus který prožívám teď s přítelem je něco…

 • Lucie Žigova 09.09.2013 10:09 hypertenze

  muj otec se lečil na vysoky krevní tlak odmital leka ře chci se zeptat při odpadniti meho otce ani…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku